Śląskie Wesołe Miasteczko na granicy Chorzowa i Katowic to najstarszy polski lunapark. Obiekt powstał w 1959 r. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski.
W dużym skrócie wieści o Wesołym Miasteczku wyglądają następująco:
Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od kilku lat.
Umowę pomiędzy zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW)- spółki należącej do samorządu województwa śląskiego a słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s. (TMR) podpisano w Chorzowie.
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa powiedział na konferencji prasowej że „(…) po 53 latach jesteśmy dzisiaj świadkami powtórnych narodzin Wesołego Miasteczka w Parku Śląskim dzięki pozyskaniu znamienitego inwestora. Dodał, również , że „park ma duże możliwości do rozwoju” oraz potencjał w postaci historii tego miejsca. W ubiegłym roku lunapark odwiedziło ok. 180 tys. A -projekt zakłada się ok. 1 mln zwiedzających.
Plan inwestycyjny modernizacji parku rozrywki zakłada m.in. rozbudowę tematyczną, nowy design, zakup dodatkowych atrakcji, upiększenie terenów zielonych, chodników i hali wejściowej, rozbudowę parkingu.
Prezes TMR poinformował, że zakupione mają zostać nowe i nowoczesne urządzenia podobne do tych znanych z m.in. Europa-Parku, czy Disneylandu.
Na pytanie czy nazwa Wesołe Miasteczko pozostanie, prezes odparł, że „na dzisiaj na pewno tak”.
Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark, który powstał w 1959 r. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski.
W 2007 r. rozpoczął się proces modernizacji obiektu. Przyjechał tam pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 m z podwójną pętlą. W 2013 r. WPKiW zakupił 26 nowych atrakcji od duńskiego lunaparku Sommerland Syd., z których 14 jest już uruchomionych lub zostanie uruchomionych w najbliższych miesiącach po zakończeniu prac budowlanych. Zgodnie z planem inwestycyjnym WPKiW, wszystkie atrakcje z duńskiego parku mają pojawić się do 2017 r.
Sophia Pietrzykowska