Wystawa „Śląscy Policjanci – Ofiary Zbrodni Katyńskiej”

W Muzeum Historii Katowic odbędzie się wielka i niezwykle ważna wystawa pt. Śląscy Policjanci – Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Ta emocjonująca wystawa, która rozpocznie się 13 kwietnia 2015r. i potrwa aż do 10 maja 2015r., zaprezentuje historię wielu bohaterskich policjantów pochodzących ze Śląska, którzy stali się niewinnie ofiarami okrutnej zbrodni w Katyniu.

Ta niezwykle wzruszająca wystawa jest nie tylko hołdem dla tych odważnych mężczyzn, którzy oddali życie podczas II wojny światowej, ale również przypomnieniem o ich dzielności i poświęceniu. W muzeum będziesz miał okazję spojrzeć w oczy historii i odkryć niezwykłe historie tych policjantów, którzy poświęcili swoje życie w służbie dla narodu.

Dodatkowo, aby uświetnić otwarcie tej wyjątkowej wystawy, 13 kwietnia o 13:00 odbędzie się wykład Rodzina policyjna 1939r. Grzegorza Grześkiowiaka. Wykład ten pozwoli nam zagłębić się w historię tamtego niezwykle trudnego okresu, kiedy rodziny policjantów były narażone na wielkie niebezpieczeństwo, a ich bliscy oddawali życie w obronie ojczyzny.

Więc jeśli jesteś ciekawy historii bohaterskich policjantów ze Śląska, serdecznie zapraszamy na tę niezwykłą wystawę do Muzeum Historii Katowic. To nie tylko okazja do poznania nieznanej strony historii, ale również szansa na oddanie hołdu tym dzielnym mężczyznom, którzy niezłomnie służyli swojemu krajowi. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, która przeniesie Cię w świat przeszłości i pokaże, jakie poświęcenie potrafią wykazać prawdziwi bohaterowie.

MUZEUM HISTORII KATOWIC – ul. Ks. J. Szafranka 9, 40-025 Katowice (więcej informacji)

2x_5

 Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Historii Katowic


Policję Województwa Śląskiego powołano do życia na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 r. Jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego podlegała władzom Śląska i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Została ona podporządkowana wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była całkowicie niezależna od Policji Państwowej, z własnym zawieszeniem prawnym, szkoleniem i zasadami naboru kandydatów do służby. Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju nie tylko ze względu na wysoki poziom fachowy, dobre wyszkolenie, zdyscyplinowanie i stosunkowe wysokie, jak na ówczesne warunki całej Policji, przygotowanie ogólne, ale także ze względu na znaczenie gospodarcze Śląska w państwie polskim. Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent stanu osobowego wszystkich sił policyjnych w Rzeczypospolitej.

Śląscy policjanci ewakuowani 2 września 1939 r. i wzięci do niewoli po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną i NKWD na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej trafili do obozów, z których nie było powrotu. Obóz w Ostaszkowie to największy obóz specjalny NKWD. Więziono w nim ponad 1200 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego. Pod koniec 1939 r. władze na Kremlu podjęły przygotowania do ostatecznego rozwiązania problemu polskich jeńców wojennych. Mord NKWD trwał od 4 kwietnia do 19 maja 1940 r. Skazanych na śmierć jeńców przewożono grupami liczącymi około 250 osób do Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie. W wygłuszonej celi piwnicznej dokonywano egzekucji strzałem w tył głowy.

Poszukiwania mogił jeńców obozu w Ostaszkowie rozpoczął twerski oddział rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał” – „Twierskoj Memoriał”. Uzyskał on informacje o ukryciu zwłok Polaków w rejonie dacz NKWD – w okolicach wsi Jamok i Miednoje. Na początku lipca 1991 r. w Miednoje odnaleziono „doły śmierci” ze szczątkami jeńców z ostaszkowskiego obozu, co potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZSRR.

W latach 1999–2000 z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Miednoje został wybudowany Polski Cmentarz Wojenny. Na cmentarzu o łącznej powierzchni 1,7 ha zlokalizowano 25 zbiorowych mogił ponad 6311 jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie. Uroczyste otwarcie i poświęcenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje nastąpiło 2 września 2000 r.

Miejscem pamięci o zamordowanych śląskich policjantach jest również znajdujący się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Grób Policjanta Polskiego.

~Grzegorz Grześkowiak

5x

Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Historii Katowic

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!