OpeRAP: ŚLEPCY – Gdy opera spotyka rap

Już w najbliższy czwartek, 5 czerwca 2025 roku, w katowickim Spodku wydarzy się coś, czego na polskiej scenie jeszcze nie było. OpeRAP: ŚLEPCY to widowisko, które wymyka się wszelkim schematom – łącząc operę z rapem, klasykę z nowoczesnością, scenografię generowaną przez AI z organiczną energią żywego występu. To coś więcej niż koncert, coś więcej niż spektakl. To głos pokolenia, które nie boi się pytać: dokąd zmierzamy?

Opera i rap – dwa światy, jeden przekaz

Na scenie ponad 150 artystów, a każdy z nich wnosi do tej opowieści swój własny język emocji. Z jednej strony – potężne głosy operowe, znane z międzynarodowych scen, z drugiej – legendy polskiego hip-hopu, którym nieobca jest brutalna szczerość codzienności.

O.S.T.R. jako Tayo, Grubson w roli Kane’a i Asthma jako Dex – to oni prowadzą rapową narrację. Ich obecność w tak monumentalnym projekcie to nie tylko wyraz odwagi, ale i dowód, że muzyka ulicy dojrzewa, wkraczając na zupełnie nowe terytoria.

Naprzeciw nim – Piotr Buszewski (tenor) w roli Alarica, Adriana Ferfecka i Karina Skrzeszewska (sopran) jako Luxann i Viviana, Łukasz Karauda (baryton) i Łukasz Dulewicz (kontratenor). To artyści, których kunszt śpiewaczy zna Europa, a teraz – za sprawą OpeRAP – poznają ich fani rapu i szerokiej sceny popularnej.

Ślepcy – historia, która odbija nasze lęki

Scenariusz widowiska oparty jest luźno na dramacie Maurice’a Maeterlincka „Ślepcy”, ale jego przesłanie trudno uznać za oderwane od rzeczywistości. To metafora współczesnego społeczeństwa – ślepego, zagubionego, nieświadomego tego, jak blisko jesteśmy krawędzi. Klimat katastrofy, utraty sensu, alienacji i strachu – ale też cichy apel o nadzieję. W OpeRAP nie znajdziecie gotowych odpowiedzi. Znajdziecie pytania, które trzeba sobie zadać teraz.

Nowa jakość na scenie – symfonia, AI i ruch

O tym, że to wydarzenie jest przełomowe także technologicznie, świadczy liczba twórców i rozmach realizacyjny. Muzyka – skomponowana przez duet Jean-Claude Hauptmann i Wojciech Hendryk Stawiński (ten drugi jest także autorem libretta) – to połączenie orkiestry symfonicznej, klasycznych partii wokalnych i hiphopowych beatów.

Za pulpitem dyrygenta stanie Hauptmann, prowadząc Artis Symphony Orchestra, której towarzyszy chór Resonans con Tutti. Reżyserii spektaklu podjął się Marco Steeger, który połączył teatralną narrację z multimedialną wizją przyszłości – scenografię i animacje stworzyło studio Virtual Magic, korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji.

Choreografia – opracowana przez Martę Brendel i Jacka Marksa – zostanie zrealizowana przez zespół Everest Production, znany z dynamicznych, niemal kaskaderskich układów. Tancerze i akrobaci będą integralną częścią opowieści, a ich obecność dopełni wymiaru fizycznego i symbolicznego tego, co dzieje się na scenie.

Nie zabraknie też gości specjalnychIwona Loranc, Alicja Szemplińska, Michał Sołtan, Ola z Paryża – każda z tych postaci wnosi do spektaklu osobny rozdział. Całość spina DJ Falcon, odpowiedzialny za muzyczne przejścia i live remixy w czasie rzeczywistym.

Wielkie spotkanie kultur i pokoleń

OpeRAP nie jest tylko fuzją stylów – to spotkanie środowisk, które rzadko się przenikają. To projekt, który otwiera operę na młodszych widzów i jednocześnie pokazuje fanom rapu, że emocje i siła wyrazu mogą przybierać inne, równie poruszające formy. To kulturowy eksperyment o ogromnym ciężarze gatunkowym – i być może pierwszy krok ku nowej estetyce na polskiej scenie muzycznej.

Nie musicie być fanami opery, by dać się porwać tej opowieści. Nie musicie znać każdego wersu O.S.T.R.-a, by poczuć wagę jego słów. W tym spektaklu nie chodzi o znajomość gatunków – chodzi o otwartość.


📍 Katowice | Spodek
📅 5 czerwca 2025
Otwarcie bram: 18:30 | Start: 20:00

🎫 Bilety znajdziecie na:
👉 Ticketmaster
👉 eBilet

Więcej informacji: www.operap.com

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!