71 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

27 stycznia mija 71 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska Rosyjskie.  Oznacza to nie tylko wyzwolenie 7000 tyś więźniów, ale także zbliżającą się klęskę III Rzeszy.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa (Holokaustu). Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej- nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Naziści w Auschwitz-Birkenau wprowadzili śmiertelny terror, w którym więźniowie starali się odnaleźć choćby odrobinę normalności. – Funkcjonowanie więźnia w takim obozie było skomplikowane, bo każdy dzień to była walka o życie”.

Obchodom XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu towarzyszy akcja „Światło Pamięci”.  Twórcy projektu Bielsko-Biała Żydzi Blizej Nas wspólnie z Fundacja Shalom zaapelowali  o zapalenie świec w oknach wszystkich domów w dniu 27 stycznia 2016 roku o godz. 18.00.

Ten gest był wyrazem solidarności ze wszystkimi ofiarami Zagłady. Posłużył on pamięci i okazaniu szacunku Ocalałym i ich rodzinom. „Światło pamięci przywraca życie. Od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło”.

Zapaloną świecę można było sfotografować i wysłać przez fanpage https://www.facebook.com/jews.movie/ z dopiskiem swojego imienia, lub umieścić w komentarzu pod postem.

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!