Śląskie wieże

Na Śląsku, który często kojarzy się z lasem fabrycznych kominów, wysokie punkty stanowią także wieże wodne, szybowe oraz kościelne. Wieże kościelne są najbardziej znane i w wielu przypadkach reprezentatywne, jednak typowy dla regionu klimat od lat skrywają wieże szybowe i… wieże ciśnień.

Najstarsza wieża ciśnień znajduje się w Zabrzu i została wzniesiona w roku 1871. Hutnicza wieża ma 30 m wysokości. Jest objęta nadzorem konserwatora zabytków, ale niestety dzieli los innych tego typu obiektów. Otóż wiele budynków industrialnych, w tym właśnie wieże ciśnień, które są nieodłącznym elementem krajobrazu śląskiego, od lat niszczeje. Najczęściej brakuje inwestorów, a miasto nie stać na remont zabytku. Wszelkie zabiegi kończą się zatem na zabezpieczeniu wejść przed nieupoważnionymi osobami.

Nie wszystkie wieże oczywiście odstraszają swym wyglądem Wszystko jest kwestią stanu budynku. Również w Zabrzu znajduje się wieża ciśnień Szpitala Klinicznego, która swoim urokiem przyciąga oczy niemal każdego turysty. O świetności śląskich wież niewątpliwie świadczy epizod z… Poznania. Dlaczego tam? Otóż w Poznaniu odbywała się Wystawa Wschodnioniemiecka, prekursorka popularnych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z tej okazji w 1911 roku śląska firma Donnersmarckhütte AG z Zabrza wykonała projekt Hansa Poelziga wznosząc przepiękną Wieżę Górnośląską. Wieża robiła tak ogromnie wrażenie, iż stała się pierwowzorem dla Fritz’a Langa, który w filmie „Metropolis” z 1927 roku przedstawił podobny obiekt będący siedzibą przemysłowego magnata. 52 metrowa wieża nie przetrwała niestety wojny i ruiny zostały rozebrane.

Na terenie niemal całego Górnego Śląska znajduje się do dziś wiele wież ciśnień, które często są zaniedbane. Warto jednak się zatrzymać na moment i spojrzeć na te przepiękne budynki. Każda z nich wygląda inaczej i skrywa osobną historię. Każda posiada także swój urok, który nietrudno dostrzec unosząc głowę i podziwiając walory estetyczne nadawane niegdyś obiektom industrialnym. Czas docenić to co mamy. Wszak była to niegdyś duma na skalę europejską, co dowodzi chociażby wspomniany „Metropolis”.

Wieża Górnośląska

 

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!
Łukasz Giertler

Kończę Technikum nr 3 w Bielsku-Białej. Moją pasją jest historia regionalna. Interesuję się także tradycją, kulturą i sportem. Mam niespełna 20 lat, a zatem nie brakuje mi siły, aby promować i dbać o tak cenną wartość, jaką jest dziedzictwo kulturowe Śląska, a w tym rodzimego Bielska.