XIII Objazdowy Festiwal „Watch Docs”. „Prawa człowieka w filmie”

13. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. „Prawa Człowieka w Filmie” odbędzie się już po raz siódmy w Bielsku-Białej w dniach 29-31 maja 2015r. w Bielskiej Galerii BWA.
Od 2001 Watch Docs uważa się za jeden z największych festiwali dotyczących praw człowieka na świecie. Nazwa festiwalu wzięła się z połączenia anglojęzycznych słów” Watch dog” co dosłownie miałoby oznaczać „pies stróżujący”. Określenie używa się do organizacji, zrzeszeń które mają na celu „stróżowanie” działań władz publicznych, czyli pilnują by prawa i wolność każdego z nas były przez władzę respektowane. Jedną z takich organizacji jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która jest jednym z głównych organizatorów wspomnianego wydarzenia filmowego.

Współorganizatorem lokalnym w Bielsku-Białej jest Stowarzyszenie Montaż . Jak co roku tym razem także przygotowano bogaty program filmowy, który będzie zaszczycony obecnością wielu szanowanych i ciekawych osobistości. Jedną z takich osób będzie Maciej Nowicki-dyrektor międzynarodowego festiwalu filmowego „Watch Docs”, prawa człowieka w filmie i wieloletni sekretarz fundacji Helsińskiej, który przybliży ideę festiwalu, a także opowie o prawach człowieka współcześnie. Oprócz Macieja Nowickiego jednym z gości festiwalowych będzie Tadeusz Szczepaniak, przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej, który opowie nam o misji oraz działaniach PAH-u oraz Alina Synakiewicz, przedstawicielka grupy edukatorów seksualnych „Ponton” chcąca opowiedzieć nam o pracy w telefonie zaufania.

thumbs_IMG_4381

Ponownie zaskakuje nas różnorodność aspektów poruszanych w filmach, mających się pojawić podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia w Bielskiej Galerii BWA. Niemniej jednak głównym tematem będzie wojna na Ukrainie, która zostanie ukazana w filmach dokumentalnych z cyklu „Tak blisko, tak daleko-dzika wojna na Ukrainie”. Cykl filmów poruszający kwestię polityczną aktualnie nam najbliższą wprowadzi nas w wydarzenia na Majdanie, aneksję Krymu, czy ukaże nam sytuację w jakiej znaleźli się Ukraińscy działacze.

Pojawią się także problemy polskiego społeczeństwa, czyli  będziemy mieli okazję obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące min. polskich wierzeń w cudowny obraz  Matki Boskiej Częstochowskiej i co się za tym kryje, czy poszukiwanie przez polskie dzieci kontaktu z dorosłą osobą, której by można zaufać. Ponadto w jednym z filmów  zostanie przedstawiona sytuacja społeczna Rwandy oraz problemy osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo.

Podczas trwania festiwalu będzie przeprowadzana zbiórka na rzecz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu.

Wszystko to i jeszcze więcej na tegorocznej edycji „Watch Docs”. Szczegółowy program na stronie Stowarzyszenia Montaż. Nie może Was tam zabraknąć!

thumbs_IMG_4499

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!