Najgorętszy weekend na Śląsku

Synoptycy zapowiadają w ten weekend iście afrykańskie temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla 13 z 16 województw. 

Oto jak będzie się kształtowała maksymalna temperatura w cieniu

Piątek (7.08) Sobota (8.08) Niedziela (9.08)
Katowice 35°C 36°C 34°C
Częstochowa 34°C 36°C 33°C
Sosnowiec 35°C 36°C 34°C
Gliwice 35°C 37°C 34°C
Zabrze 35°C 36°C 34°C
Bielsko-Biała 34°C 36°C 33°C
Bytom 35°C 36°C 34°C
Ruda Śląska 35°C 36°C 34°C
Rybnik 35°C 36°C 34°C
Tychy 35°C 37°C 34°C

Prognoza pogody: TwojaPogoda.pl

Największe upały przypadają zatem na sobotę – temperatura w cieniu może sięgnąć nawet 37°C. Natomiast we wszystkie wymienione dni w nocy słupki rtęci nie powinno pokazać mniej niż 20°C.

Korzystając z okazji warto przypomnieć zasady, których należy przestrzegać podczas upałów:

  • Ograniczyć picie alkoholu oraz kawy
  • Pić duże ilości wody lub innych płynów – od 2 do 3 litrów na dobę
  • Wystrzegać się przebywania w pełnym słońcu między 10:00 a 18:00
  • Mieć założone okrycie głowy
  • Nosić ubrania w jasnych kolorach

 

Ostrzeżenie 3 stopnia:

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. ~IMGW-PIB

——-

Przebywanie na pełnym słońcu przez dłuższy okres może się skończyć odwodnieniem i udarem słonecznym. Wysoka temperatura szczególnie stanowi zagrożenie dla kierowców i ich sprawności psychofizycznej. Możliwe są uszkodzenia linii energetycznych, dróg asfaltowych i przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę. Nastąpi wzrost zagrożenia pożarowego w lasach związany ze spadkiem wilgotności ściółki leśnej.
Ochrona: Zalecane jest unikanie przebywania w pełnym słońcu. Należy spędzać upał w miejscach zacienionych. Wychodząc na pełne słońce należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. W ciągu doby powinno się wypić od 2 do 4 litrów wody, najlepiej mineralnej. Należy maksymalnie ograniczać picie kawy oraz napojów alkoholowych. ~TwojaPogoda.pl

 

 

 

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!