Posiadasz potargany, wyprany, popisany lub niekompletny banknot? Możesz go wymienić! Poznaj zasady wymieniania zużytych i zniszczonych banknotów oraz monet.
Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.
Banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
Banknot, który zachował ponad 75 proc. swojej powierzchni, a także banknot przerwany (sklejony lub nie), poplamiony bądź posiadający trwały napis, nadruk, rysunek, bank wymieni na jegopełną wartość nominalną.
Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że ich wymiana jest możliwa tylko wówczas, jeśli zachował się w całości przynajmniej jeden element monety – rdzeń lub pierścień.
Nie podlegają wymianie monety oraz elementy (rdzeń i pierścień) monet, posiadające ubytki pierwotnej powierzchni (np. przedziurowane, obcięte, opiłowane, poryte), a także o powierzchni zniekształconej poprzez pogięcie.
Monety podlegające wymianie mogą posiadać wady w postaci naniesionych na nich trwałych napisów, rysunków lub innych znaków.
Źródło: rzecznikprasowy.pl / NBP