Noc Świętojańska w Tarnogórskim Centrum Kultury

Noc Świętojańska obchodzona w okresie letniego przesilenia to czas jedności, w którym ogień łączy się z wodą, słońce z księżycem, a mężczyzna z kobietą. Święto pełne magii i wróżb wcześniej znane jako Noc Kupały jest silnie zakorzenione w obyczajach słowiańskich. Zawiera również elementy celtyckie, germańskie oraz indoeuropejskie.

W tym roku w ramach Nocy Świętojańskiej w TCK przygotowan0 dla Państwa warsztaty florystyczne, wykłady na temat mitologii słowiańskiej, spektakl taneczny oraz widowisko ogniowo-pirotechniczne. Szczegółowy harmonogram wraz z opisami znajduje się poniżej.

Plan imprezy:
godz. 17.00 – 17:45 warsztaty florystyczne – wianki, Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk, TCK
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej TCK: liczba miejsc – 20

godz. 18.00 – 18.45 wykład Pawła Roszaka-Kwiatka „Mitologia słowiańska”, sala kameralna, TCK

Poznamy prawdę na temat wielu legend i opowieści. Znajdzie się również czas na opisanie czasów pogańskich oraz bóstw dawnych Słowian. Pojawi się także demonologia ludowa. Nie zabraknie odniesień do Tarnowskich Gór i okolic.
Bilet wstępu: 5 zł

godz. 19.00 – warsztaty tańca irlandzkiego – prowadzenie: Tomasz Mich, sala baletowa, TCK

Początki tańca irlandzkiego szacuje się na ok. 300 r. p.n.e i wiążą się z przybyciem Celtów do Irlandii. Jednymi z pierwszych, którzy tańczyli taniec irlandzki byli druidzi odprawiający rytuały religijne.
Bilet wstępu: 5 zł

godz. 19.00 – 19.45 wykład Anny Wróblewskiej „O przyczynach popularności Wiedźmina”, sala kameralna, TCK

Fenomen wiedźmina Geralta w Polsce i na świecie, cechy powieści, które wpłynęły na popularność sagi. Ponadto kilka słów zostanie poświęconych potencjałowi adaptacyjnemu narracji, który wynika między innymi ze sposobu konstrukcji uniwersum przez Andrzeja Sapkowskiego.
Bilet wstępu: 5 zł

godz. 20.00 – 20.45 wykład Roberta Dudzińskiego „Gry, komiksy, serial – o różnych wcieleniach Geralta”, sala kameralna, TCK

Analiza historii wiedźmińskiej marki. Przyjrzymy się bliżej stopniowemu wzrostowi popularności Geralta z Rivii, powstawaniu kolejnych adaptacji (komiksów, filmu, utworów muzycznych czy gier) i punktom przełomowym, które sprawiły, że postać stworzona przez Sapkowskiego stała się powszechnie rozpoznawalna na całym świecie.
Bilet wstępu: 5 zł

Godz. 21.00 – 21.30 – występ Teatru Tańca Klu, Rynek

Spektakl „Między Niebem a Ziemią” opowiedziany za pomocą ruchu i obrazów plastycznych.
Pomiędzy niebem a ziemią jestem ja – człowiek, niewinny w swoich marzeniach i nadziei na ich spełnienie. Tancerze zabiorą widza w krótką podróż do świata, w którym Noc tworzy iluzje.

Godz. 21:30 – widowisko Krakowskiego Teatru Ulicznego zatytułowane „Łuczywo”, Rynek

Efektowne kostiumy, niespotykane efekty pirotechniki scenicznej (słońca, wodospady, płonące scenografie) i hipnotyzująca muzyka – to tylko część atrakcji czekających na widzów tego widowiska.

IMPREZY NA RYNKU – WSTĘP WOLNY!

Dziękujemy, że czytasz artykuły na tuPozytywnie.pl 🙂 Bądź zawsze na bieżąco i obserwuj nas na Facebooku!