Witraż z motywami górniczymi w kamienicy, ozdobne, choć do dzisiaj nierozszyfrowane portale, trójkątna klatka schodowa. Bytom wypełniony jest niezwykłymi atrakcjami. Opowiada o nich miłośnik miasta Adam Maniura, z którym odkrywamy urokliwe miejsca w ramach akcji „Przerwa na Bytom”.
„Przerwa na Bytom” to akcja, która zachęca bytomian do odkrywania fascynujących miejsc
i historii miasta. Już 19 czerwca mieszkańcy ruszą na spacer po miejskich cmentarzach, by poznać ich niezwykłe losy. Co jeszcze warto zobaczyć w mieście?
Warto zacząć od Rynku, jednej z najstarszych części miasta. Ta część przez lata była „obudowywana” – jak cebula – przekształcając się w duże miasto. Znajduje się tutaj Ratusz, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z okresu średniowiecza. Należy też zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym poczujemy historię i wiek Bytomia. Mamy tu ozdobne portale, z których przebija autentyczność, czy krucyfiks i obrazy książąt z XVIII wieku.
Zachwycić można się też bytomskimi kamienicami.
Adam Maniura, miłośnik Bytomia, autor strony bytominside.pl:
– Uwielbiam kamienice ze świetlikami na szczycie, dzięki którym oświetlana jest klatka schodowa. Jedną z nich znajdziemy w kamienicy przy ulicy Rycerskiej, gdzie usiądziemy też w dobrych knajpkach, jeżeli zechcemy zrobić sobie przerwę. Przy ulicy Brzezińskiej mamy niesamowitą kamienicę z trójkątną klatką, to znaczy schody są tak łamane, że układają się w trójkąt, a zwykle mamy czworokąt.
Znajdziemy jakieś inne nietypowe elementy?
– W jednej z kamienic przy ulicy Olejniczaka warto zobaczyć witraż. Jak często widuje się witraż w takim miejscu? Ten dodatkowo posiada motywy górnicze, przyjrzyjmy się im z bliska. Perełki znajdziemy też przy ulicach Mickiewicza czy Oświęcimskiej. To często klatki zaniedbane, ale posiadają swój nieodparty urok, tajemnicę.
A jeśli myślimy o alternatywnej ścieżce zwiedzania?
– Należy zobaczyć całą industrialną otoczkę Bytomia. Szyb Krystyna kopalni Szombierki czy elektrociepłownię, która jest fenomenalnym miejscem, ale niszczeje. Kopalnia to są historie ludzkie z ojca na syna. Moja cała rodzina była związana z kopalnią. Tam zginął mój dziadek, pracował ojciec. W elektrociepłowni mamy dużą aulę ze sklepieniem łukowym. Niestety część produkcyjna jest zaniedbana, ale za to malownicza. Tak czy inaczej elektrociepłownia to prawdziwy ewenement.
Gdzie kończymy trasę?
– Z ciekawości, a może jako nietypowy punkt zwiedzania warto przejechać się tramwajem nr 38, który jeździ tylko jedną ulicą – Piekarską – niedaleko Agory Bytom. Trasa liczy trochę ponad kilometr i nie ma zakrętów. Tramwaj jeździ po jednym torze w tę i z powrotem. W dodatku to stary niewielki tramwaj z drewnianymi siedziskami z połowy XX wieku. Piękna sprawa.
„Przerwa na Bytom” ma zachęcić bytomian i mieszkańców regionu do odkrywania fascynujących miejsc i historii miasta, a także pokazać, że jest w nim mnóstwo atrakcji i okazji do spędzania wolnego czasu. W akcji biorą udział: Opera Śląska, Teatr Górnośląski, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Muzeum Górnośląskie, Bytomskie Centrum Kultury, Kino Cinema City, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Klub Muzyczny Pin-Up! oraz OSiR, Armada Golf Club, Laserhouse (laserowy paintball), Skarpa (ścianka wspinaczkowa) i Jatomi Fitness. Codziennie od 23 maja do 12 czerwca 2016 r. dostępnych będzie ponad 80 bezpłatnych wejściówek do tych miejsc.